Genel Bilgi

Bu Sene Kurban Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün?

Dini bayramlarımız Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere 2’ye ayrılır. Ramazan Ayı’ndan hemen sonra Ramazan Bayramı kutlanırken, bu bayramdan yaklaşık 2 ay kadar sonra da Kurban Bayramı gelmektedir. Müslümanlar tarafından kutlanan Kurban Bayramı ne zaman soruları sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10. Günü baz alınarak 4 gün sürmektedir. Her yıl şuan kullanmakta olduğumuz Miladi takvime göre değişkenlik göstermektedir. Geçen sene, yani 2020 yılında 31 Temmuz Kurban Bayramı’nın ilk günü idi. Bu yıl Kurban Bayramı’nın ilk günü 20 Temmuz oldu. Yani her yıl bir önceki yıla göre yaklaşık 10 gün geri geldiği ifade edilmektedir. Bu da Ramazan Ayı’nın her yıl 10 gün geri gelmesinden kaynaklı bir durum olarak ortaya çıkarılmaktadır. Geçen sene 31 Temmuz 2020 Cuma gününe denk gelen bayramın birinci günü, bu yıl 20 Temmuz 2021 Salı günündedir.

Kurban Bayramı 2021

Dini bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramı ne zaman sorusu; Ramazan Bayramı’ndan sonra en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Ramazan Ayından dolayı her yıl 10 gün kadar geriye gelen Kurban Bayramı; bu sene 20 Temmuz 2021’de başlamıştır. Bayramın ilk günü 20 Temmuz 2021 olmaktadır ve 23 Temmuz 2021 tarihine kadar devam etmektedir. Kurban Bayramı 4 gün boyunca devam ederken, Arefe günü de bayramdan bir gün öncesidir. Bu sene Arefe günü 19 Temmuz 2021 olarak kayıtlara geçmiştir. Bu arada dini bayramlardan bir önce öncesine Arefe günü denildiğinin de altını çizelim.

Kurban Bayramı Hangi Gün?

Geçen yıl 31 Temmuz 2020 Cuma günü başlamış olan ve 3 Ağustos Pazartesi günü sona eren Kurban Bayramı bu sene 20 Temmuz 2021 Salı günü başlamıştır. 23 Temmuz 2021 Cuma günü sona erecek olan Kurban Bayramı ne zaman soruları da bu şekilde cevap bulmaktadır. Bayramın hangi günlere denk geldiğini de bu şekilde sizlere aktarmış oluyoruz. 4 gün boyuna devam edecek olan bayram; Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerini içerisine almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu