İnternet

Volte Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İletişim ve teknoloji dünyasında yaşadığımız şu günlerde; teknoloji ürünlerine olan rağbet de ciddi şekilde artış göstermektedir. Özellikle de akıllı diye tabir edilen telefon kullanıcılarında yoğun bir artış meydana geldiği açıktır. Yeni üretilen telefon modelleri ile birlikte iletişimde yeni yeni teknolojiler de baş göstermektedir. Daha önce 3G olarak çekim yapan telefonlar daha sonra 4G ve ardından 4.5G’ye kadar yükseldi. Tam bu noktada da volte teknolojisi karşımıza çıktı. Volte nedir, ne işe yarar gibi birtakım sorular da bu esnada baş gösterir oldu. 4.5G telekomünikasyon hizmeti ile birlikte artan mobil internet hızı, data kapasitesi ve azalan gecikme süresi belli başlı iletişim teknolojisindeki özelliklerdir. Telefonda yapılan görüşmelerde sesin daha net bir şekilde karşı tarafa iletilmesi esnasında da volte bizlere yardımcı olmaktadır. Karşı tarafa sesin iletilmemesi ya da görüşmenin yarıda kalması gibi sorunları ortadan kaldıran volte; iletişim dünyasına yeni bir boyut getirmiştir.

Volteİle Görüşmeler Artık Sorunsuz Yapılacak

Volte nedir diye merak edenler için; telefon üzerinden yapılan sesli ya da görüntülü görüşmelerde kalitenin düşmesini ve ses ile görüntünün kesilmesini engelleyen bir iletişim teknolojisi olduğunu ifade edebiliriz. Sesli ve görüntülü görüşmelerde, yüksek ses kalitesinde duru ve net bir şekilde karşı tarafa aktarım sağlayan volte; mobil veri bağlantısı kesilmesinin önüne de geçmektedir. Bununla beraber telefonla görüşmeye başladığınızda, arkada plandaki uygulamaların durdurulması gibi sorunları da yok etmektedir.

Volte Nasıl Açılır?

Volte nedir ile alakalı merak edilen konulardan bir tanesi de; bu iletişim teknolojisinin nasıl açıldığıyla alakalıdır. Bu özelliği kullanabilmeniz için; kullandığınız sim kartının 4.5G uyumluluğuna sahip olması lazımdır. Aynı zamdan ilgili operatörden volte teknolojisinin açık olması da şarttır. İstenildiği takdirde bu özellik açıldıktan sonra da kapatılabilmektedir. Eğer sim kartınız 4.5G uyumluysa ve operatörünüzden volte teknolojisini de açtırdıysanız; iphonelar için ayarlar, hücresel veri seçenekleri ve LTE’yi etkinleştir dedikten sonra; ses ve veri seçeneğini aktif hale getirmelisiniz. Bu iletişim teknolojisi; Apple, Samsung, Huawei, LG, General Mobile, Sony, Vestel, Nokia, Xiaomi, Oppo marka telefonlarda kullanılabilmektedir, bu özelliği aktif hale getirmeden önce; telefonunuzun destekleyip desteklemediğine de bir bakınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu